Igaz, hogy a televzis sznszeknek lassacskn nagyobb a respektje a mozisztroknl? Mr csak abbl is kiindulva, hogy a sorozatokban lehetsg van az sszetettebb trtnetvezetsre.
Ha megnzzk az utbbi tz v legjobb sznsz kategrijnak nyerteseit, tele van komoly nagygyukkal, igazn elkel nvsor. A tv manapsg olyan lehetsgeket nyjt a sznszeknek, amit - tbb kevsb - a fggetlen filmek jelentettek nhny vvel ezeltt. Persze sok a tvs szemt, de a mdium jellegnl fogva milli vlasztst knl, s mindig rbukkanhatunk egy-egy pards sztorira.
Ha mr Clint Eastwood nyomdokait emlegettk, foglalkoztatja esetleg a rendezs gondolata?
Ksznm a krdst, igazn hzelg. Megltjuk, de tetszik az tlet. Ma mr sokkal nagyobb rltsom van a rendezi munkra, mint nhny ve, s ht azrt a rendezs durvn nagy munka. Amikor nem te vagy a rendez, vge a forgatsnak, elksznsz, j jszakt, kalap-kabt. A rendez viszont nem megy sehova, van mg munka bven. Ezt a sorozatot nagyon nehz lenne rendezni, de valami mssal kiprblnm egyszer.
Mi volt a legnehezebb a msodik vad forgatsban? Mire kszljnk a harmadikban?
Az a legnehezebb benne, hogy ha egyszer beindul, egy dz rmm vlik. Ha mr elrtl egy bizonyos minsget, abbl albb nem adhatsz, ez pedig elkpeszt mennyisg munkval s persze nagy lehetsgekkel is jr. ltalban a trtnetmesls a legfogsabb rsze a dolognak, mert azt is meg kell oldani, hogyan mkdjn a sztori s hogyan mkdjenek jl benne az egyes jelenetek. Mindig ugyanaz a nta: feltesszk ugyanazokat a krdseket, a krdsek egyszerek, a vlaszok pedig brutlisan nehezek. s ez mindig gy megy. Folyamatosan krdezni kell, ez is nehz; addig krdeznk, mg azt nem mondjk “Tessk, forog a film!”
Aztn ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor is haladni kell tovbb, mert msnap egy jabb epizd vr, utna jabb s jabb. Nagyra becslm az rinkat, htrl htre mg inkbb. Nehz dolguk van. A harmadik vadrl annyit, hogy nagyon szrakoztat lesz. Tegnap rkig beszlgettem az rkkal, klnbz trtnetvezetsi lehetsgeken tleteltnk, a szereplk sorsrl gondolkodtunk. jra tucatszmra jttek a krdsek, a vlaszok pedig - ahogy lenni szokott - nehezebben. Nem egyszer a dolog, de annl lvezetesebb dolgozni rajta.
Ezek szerint a trtnet a legkemnyebb di a dologban?
Ahogy mondtam, ez a mel olyan, hogy ha jl akarod csinlni, a munknak sosincs vge, a teendk jnnek szembe vg nlkl. Nincs olyan idszak vagy nap, amikor nincs valami intznival; a vgtelensgig azon jr az agyad, hogyan lehetne mg rdekesebb tenni a sztorit, van-e jobb mdja a mondanivalnk tadsnak. Ahogy a sznszetben, gy az rsban, a rendezsben is ugyanazok a krdsek merlnek fel: mit akar a karakter, mi trtnik, ha nem kapja meg? Mi van, ha a figura azt mondja “hagyjatok, ksz, kiszllok”. Tudni akarjuk majd az okt, mert ezek hajtjk elre a sztorit.
Aztn egy ponton le kell menni alfba, s figyelni az ihletet, nyitottnak lenni valami gykeresen jra, mondjuk egy meglep csavarra. Az sem rt, ha elg belazult vagy, ahhoz, ha valaki jn s azt mondja “Srcok, tudom, hogy holnap forgatunk, de van egy tletem, ami miatt ugyan az egsz sztorit t kell varilni, vltoztatsok sorra lehet szksg, de szerintem ki kne prblni, aztn megltjuk bejn-e”. Vevnek kell lenni az ehhez hasonl kezdemnyezsekre, mert sokszor pp ezekbl jnnek ki a legjobb dolgok. Nehz letenni, nehz azt mondani, hogy ok, ennyi, menjnk aludni, menjnk haza az asszonyhoz, a gyerekekhez, mert ha egyszer beszippant a munka, igazi szrnyetegg vlik.